12
Грудень 2022року
поради спеціалістів
святкування Різдва

З чим колядувати й щедрувати на зимові свята

З давніх-давен у період різдвяних свят люди не працювали. Ходили одне до одного в гості, співали й бажали гарного, врожайного наступного року, дякували за старий рік. Залучіть дітей до традиційного колядування та щедрування за нашими підказками, поповніть колекцію маловідомими народними пісенними перлинами

Марія Пилипчак , хормейстер Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Г. Г. Верьовки, керівник дитячого фольклорного ансамблю «Цвітень», мол. наук. співробітник ІМФЕ імені М. Т. Рильського, Київ

Різдвяні пісні для найменших — коротенькі й прості мелодично. Але отака, наче примітивна їх форма, доводить: розвиток людства можна простежити на прикладі розвитку дитини — від простих до розгорнутих форм мислення, від простої пісеньки до грандіозного народного дійства. Діти із задоволенням співали спеціально для них створені пісні. А «вправлятися» йшли спочатку до своїх дідусів, бабусь, тіток, а вже потім до найближчих сусідів.

Коляда, одчиняй ворота

Колись діти мали змогу розучити пісні до різдвяних свят у невимушеній, справжній атмосфері колядування, копіюючи спів дорослих або підлаштовуючись до нього. А сучасні діти часто вперше ознайомлюються з колядками та способами їх презентації в «штучних умовах». Отже, на початку дітям слід пояснити, що колядка — це не просто пісня, яку всі слухають, а після її виконання аплодують, а ігровий діалог, що має певні правила.

Для того щоб розіграти цей діалог, слід об’єднати дітей у два гурти: перший виконуватиме ролі Хазяїна та його родини, тож залишається в кімнаті, а другий — Пастушків — виходить за двері.

Стукаючи у двері, Пастушки-колядники мають голосно запитати:

— Чи хазяїн спить, чи лежить, чи у віконечко глядить?

— Не сплю, не лежу. Вас, колядничків, виглядаю!

— Можна веселити?

— Веселіть!

Пастушки-колядники заходять гуртом до кімнати й співають колядку «В місті Віфлеємі» (Додаток).

Починати колядування можна віршиком, кожну строфу якого діти промовляють по черзі: «Летіли індики в три смики — да й дядьку в двор. Ой, дядьку, дядьку, спію1 колядку». Відтак можна співати колядку «Я маленький хлопчик» або «Я маленька дівонька». І після неї вже найменша дитина голосно каже: «А мені пирог!» або діти вигукують: «Вечір добрий! Давайте пиріг довгий! А ми, коляднички, шапочки в руки. Бувайте здорові!».
1 Заспіваю — прим. авт.

Характерними рисами колядок є урочистість і величальний настрій. За їх допомогою часто висловлюють побажання успіху всім членам родини. Не забувають ні про господаря, ні про його родину, ні навіть про господарство. Закінчують колядку чи щедрівку віншуванням: «Бажаю вам, тітко, купу дітей. А вам, дядьку, мірку грошей! Щоб ви цей рік одпровадили і будущого дочекалися!». У кінці співають «Многая літа».

Прилетів соколик

У народній традиції є багато простих пісень і віншувань саме для дітей дошкільного віку. Втім, це не означає, що й складніші пісні, які мають більше куплетів, дітям не треба вчити. Адже сьогодні діти лише слухають, а завтра — вже підспівують. Так само було колись: пісні переймали з уст в уста.

Дуже яскравим періодом такого природного музикування має стати різдвяно-новорічна традиція. Саме в цей період зимових свят можна поєднати традицію засівання, співу колядок, щедрівок та яскравого дійства вертепу. Для дітей це ознайомлення не лише з правдою життя наших предків, а й з основами народного театрального мислення.

Щедрують напередодні Старого Нового року 13 січня, а засівають — на Василя та Маланки 14 січня. У давнину вважали, що саме Маланка переводить Василя у новий рік. Отож, старший учасник гурту щедрувальників або й дорослий чоловік переодягався в Маланку та брав із собою маленького хлопчика «Василя». Гуртом підходили до хати й гучно вигукували:

— Пустіть нашу Маланку в хату погріти пʼяти!

— Хата маленька, холоду напустите! — відповідали господарі хати.

— Наша Маланка маленька, низенька!

Заходили в хату й усі бачили, яка насправді Маланка «маленька». Гучно виспівували «Маланка ходила, Василька водила!» (Додаток).

Дуже цікавим варіантом гумористичного розіграшу є дитяча щедрівка-дражнилка «Прилетів соколик» (Додаток). Вона побутувала на Київщині. Подражнити можна членів родини, сусідів, членів гурту. Такий собі давній відбиток нинішнього «тролінгу», але без злого умислу — спрямований винятково на позитив і щирий сміх.

На закінчення щедрувальники віншують: «Прийшли щедрувати до вашої хати! Вечір добрий! Ваш господар — багатства володар! Щедрий вечір! Його багатство — золотії руки! Вечір добрий! Його потіха — хорошії діти! Щедрий вечір!».

Замість підсумку

Без минулого немає майбутнього. І це, як ніхто, мають розуміти педагоги, що працюють у дитячих садках. Змалечку важливо привчати дітей трепетно ставитися до народної спадщини, переймати від бабусь давні пісні, записувати тексти й мелодії, скоромовки, лічилки, ігри; збирати старі фото, де помітні гарні крої одягу. У дитячому садку можна влаштувати конкурс юних фольклористів, де діти презентують свої знання, надбання тощо. І окремою «номінацією» цього конкурсу може бути «Збереження українських різдвяних традицій». Головне, не зациклюватися на репертуарі, що вже з порогу «зчитується», а щоразу відшуковувати нове й по­повнювати ним музичний багаж вихованців.

Матеріали для скачування:
Як позбутися страху темряви
№ 12, 2022
Щасливе Різдво