12
Грудень 2024року
візок ідей
ритмічна модель

Ритмічна модель «Виглядаю Миколая» з елементами Орф‑підходу

Cвято Миколая зазвичай зустрічають тематичними піснями й віршами, театральними сценками. Ми ж пропонуємо не обмежуватися цим та занурити дітей у царину ритмодекламації та сторітелінгу. Розкажіть історію про Святого Миколая та його віслючка, що допомагає везти мішок із подарунками. «Запаліть» ритмами зірки на небі та знайдіть найголовнішу — зірку Святого Миколая! Як усе організувати — підкаже відеоінструкція

Інна Борисенко , музичний керівник закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 31 «Ягідка», вихователь-методист, член ГО «Орф Шульверк Асоціація України», керівник професійної спільноти музичних керівників, Суми

Перегляньте відео

Спробуйте новий спосіб занурити дітей в атмосферу свята Миколая! Так ви не лише нагадаєте основні маркери свята, наприклад значення подарунків, а й відтворите «енергетичний сеанс» ритму. За кілька зустрічей підготовки ритмічної моделі діти матимуть змогу повправлятися в розвитку своїх ритмічних, мовленнєвих здібностей, а ще — вивільнити негативні емоції!

Уся дія відбувається під музичний супровід з альбому Orff-Schulwerk «Musica Poetica»: муз. Carl Orff / Gunild Keetman «Bim-bam, die Glock e schwingt», п’єса «Allegro — Bumfallera».

Вступна частина — розповідаємо історію

Зустріч із дітьми розпочніть розповіддю: «Раз на рік, коли ви міцно спите, а на небі мерехтить безліч яскравих зірок, приходить Святий Миколай. Він тихо, непомітно з’являється в кожній оселі. Зупиняється біля вашого ліжечка й розгортає свою чарівну книгу. А вона йому підказує, чи були ви чемними й слухняними протягом року. Якщо так — залишає біля ліжка або під подушкою смаколики, а якщо ні — замість подарунків кладе різочку або шматок вугілля.

Розкрию секрет: Миколая потрібно чекати, а в ніч його приходу, 6 грудня, пильно вдивлятися в нічне небо, щоб відшукати найяскравішу зірку — зірку Святого Миколая. Якщо знайдете, обов’язково загадайте бажання. Тільки нікому про нього не розповідайте, бо не здійсниться. Краще візьміть олівчик, намалюйте своє бажання та покладіть малюнок на підвіконня разом із печивом для Миколая та морквинкою для його віслючка, який допомагає Святому везти мішок із подарунками.

До справжнього свята ще є трохи часу, тож сьогодні пропоную запалити та порахувати уявні зірки; розказати Миколаю, як довго ви чекали на зустріч із ним; побігати-погратися з його віслючком. І зрештою знайти та запалити зірку Святого Миколая!».

Перша частина — рахуємо зірки на небі

Усі діти стоять довільно, в кожного в правій руці — діатонічна трубка Boomwhackers. Вона потрібна не для того, щоб відтворювати мелодію, а щоб втілити образ та ритмізацію. Якщо немає Boomwhackers, змаструйте трубки з паперових рушників та прикрасьте їх кольоровим клейким папером.

Ритмодекламація — це ритмічне вимовляння тексту в заданому ритмі. Задавати ритм можна кількома способами, наприклад за допомогою фонової музики або звучних жестів, як-от: ляскання по стегнах, клацання пальцями, оплески тощо. Текст промовляють наспівно, але чітко

Звучить початок фонограми з умовною назвою «Дзвоники». Діти «запалюють» зірки на уявному небі, виділяючи акцентні долі рухом трубки, та пошепки рахують кожну зірку. Згодом у фонограмі чутно: «Бім-бам». У цей момент діти швидко ставлять уперед на носок зігнуту в коліні праву ногу. Над нею протягують ліву долоню, усі пальці тримають разом. Починають швидко грати трубкою: вдаряти нею то по правому стегну, то по тильній стороні натягнутої лівої долоні.

Наступний крок: кладуть трубку перед собою на підлогу, під час паузи готуються до другої частини.

Друга частина — чекаємо та виглядаємо Миколая

У цій частині діти виконують ритмодекламацію «Гей-я, Миколай!». У фонограмі звучить фрагмент «Коники». Діти чітко промовляють слова на кшталт репу й водночас почергово ляскають правою-лівою долонею по стегнах у ритмі восьмих. На слова «свято», «так» — плескають на сильні долі у ритмі четвертних.

Перший та другий куплети повторюють двічі кожен.

Святий Миколай,
Святий Миколай.
Чемні діти вже у хаті.
Свято — свято!

Ми тебе усі чекали,
Ми тебе усі чекали.
Кожну зірку рахували —
Так-так!

Третя частина — рухаємося з віслючком Миколая

Фонограма продовжує звучати. Діти беруть трубки за обидва кінці, мов кермо, довільно рухаються залою, немов за віслючком, легенько ворушать трубкою. Зупиняються, вигукують: «Гей-гей-гей-гей-гей-гей-гей-гей!» і в той самий час почергово вдаряють трубкою по правому стегну та по лівій долоні в ритмі восьмих на кожен склад. На вигуки «Гей-я, гей-я, гей-я, гей-я!» вдаряють трубкою по стегну в ритмі четвертних. На вигуки «Гей-я, гей-я, гей-я, гей-я, гей-я, гей-я, Святий Мико-лай!» вдаряють трубкою по лівій долоні в ритмі восьмих на кожен склад.

Наступний крок — кладуть трубки на підлогу. Повторюють другу частину (перший та другий куплети ритмодекламації один за одним, без повтору), а потім третю частину із вигуками.

Четверта частина — запалюємо зірку Миколая

Фонограма продовжує звучати. Діти беруть трубки, мов чарівні палички. Стають кружка або щільним гуртом. Витягують руки з трубками вперед і вгору. Акуратно вдаряють усі разом трубками об трубки, мов запалюють вогник — зірку Миколая. Укінці вигукують: «Гей, Святий Миколай!».

Матеріали для скачування: