1
Січень 2024року
освіта майбутнього
креативність

Як навчити дошкільників мислити креативно

Як свідчить досвід, діти, які мислять творчо, простіше розв’язують проблеми, ніж ті, що звикли дотримувати правил та інструкцій. Саме тому розвивати в дітей креативність потрібно з наймолодшого віку, й приділяти цьому не менше уваги, ніж вихованню практичних навичок. Скористайтеся рекомендаціями, щоб розпочати або поглибити цей процес у межах освітнього процесу

Наталя Гавриш , експерт з дошкільної освіти, д-р пед. наук, професор

Людина нібито не літає… А крила має! А крила має! У цьому рядку з вірша Ліни Костенко йдеться про дивовижну людську природу, про те, що робить людину крилатою, що піднімає її над буденним. І одне з головних місць тут, гадаємо, посідає творчість. Адже все, що робить людина, це — не просто інстинкти. Кожне нове покоління не повторює життя за попередніми, а створює нову реальність. При цьому набуває якостей, яких раніше не мало, розвиває в собі дивовижні здібності — бачити нове у звичному, знаходити оригінальні способи розв’язувати великі й малі проблеми. Саме тому так багато уваги в сучасній освіті приділяють розвитку в дітей креативності.

Визначте мету освітньої діяльності

Креативність разом із комунікацією, критичним мисленням та командною роботою належить до базових компетентностей людини ХХІ століття, від наявності яких значною мірою залежить її виживання у швидкоплинному життєвому просторі.

Креативність — інтелектуальна якість особистості, що проявляється в схильності до творчості, прагненні відійти від шаблона, зразка, здатності знаходити оригінальні рішення, радіти створенню нового.

У сучасному світі немає місця професіям, для яких достатньо отриманих у юному віці навичок. Немає й простої роботи, яка передбачає виконання суто рутинних операцій на конвеєрі. Натомість є професії, які можна опанувати в короткі строки. І надалі їх кількість збільшуватиметься. Але для цього потрібно вміти підлаштовуватися під обставини, мислити оригінально, обирати нетрадиційні підходи тощо. Такі уміння слід формувати в дітей уже з дошкільного віку. Зокрема, основна мета освітньої роботи з дітьми щодо розвитку креативності — це навчати дітей творчо підходити до будь-якої справи, формувати в них уявлення про те, що розв’язати будь-яке завдання можна не в один, а щонайменше в кілька способів.

Ідея, яку мають засвоїти діти

У будь-якій справі людина просувається шляхом від «не вмію, не знаю» до «вмію та знаю, як зробити за зразком». Утім, багато хто прагне діяти не лише, як треба, не лише повторювати за кимось, а й робити щось по-своєму: можливо, краще, а може, й ні, але не так, як усі. Творчість у будь-якій діяльності надихає, дарує особливе задоволення, радість від процесу й досягнутого результату.

Оберіть стратегію

Для того щоб з успіхом реалізувати всі завдання з креативного розвитку дітей, врахуйте кілька важливих аспектів. Передусім у жодному разі не тисніть на вихованців і не вимагайте творчих рішень тут і зараз. Аби діти змогли здійснювати будь-яку діяльність на творчому рівні, вони мають спочатку опанувати стандарт, засвоїти базові уявлення й навички, навчитися діяти за зразком. Пізніше — за аналогією, і лише потім — продукуючи власні ідеї.

Створіть у групі атмосферу для натхнення, щоб творчий аспект переважав у кожному виді діяльності, який пропонуєте дітям. Завдяки цьому дошкільники зможуть поступово звикнути до думки, що існують різні способи дій, варіанти, як реалізувати ту чи ту справу.

Дозвольте дітям діяти на власний розсуд, дайте їм свободу у виборі ідей, матеріалів, способів і засобів дії. Орієнтуйте їх на багатоваріантне розв’язання будь-якого завдання, спонукайте аналізувати переваги й недоліки кожного з варіантів.

Схвалення й підтримка бажання повторити, а, можливо, й спробувати самостійно щось вигадати — важлива умова розвитку дитячої креативності.

Добре, якщо дошкільники матимуть перед собою яскраві приклади, як люди проявляють креативність у різних видах активності. Тому час від часу ознайомлюйте їх з історіями відомих діячів спорту, мистецтва, медицини, підприємництва та інших сфер діяльності. Розкажіть дітям про їхніх талановитих однолітків з різних куточків світу.

Організуйте проєктну діяльність

Розпочніть роботу із пізнавального проєкту, під час якого діти зможуть переконатися, що за допомогою нескладних прийомів одні речі та предмети легко перетворити на інші, надати їм додаткових функцій, властивостей тощо. Спонукайте при цьому дітей порівнювати різні об’єкти, знаходити між ними спільні й відмінні ознаки.

Запропонуйте дітям розглянути й порівняти два музичні інструменти: дерев’яну сопілку та глиняну окарину. Для цього об’єднайте дітей у трійки. Кожна з них має визначити не менше двох спільних і двох відмінних ознак для двох музичних інструментів. Після обговорення в трійках діти сідають кружка й озвучують відповіді — спочатку «збирають» по колу всі спільні ознаки, потім — усі відмінні.

Поясніть, що вміння помічати особ­ливі деталі живить фантазію та сприяє винахідництву. Фантазуючи про відомі речі, діти мають відчути, що творити — цікаво.

Дослідницький проєкт присвятіть «шкодній» темі — пошуку відповіді на абсурдне, на перший погляд, запитання: «Чому корови не співають?». Залучайте дітей до полілогів і дослідів, щоб з’ясувати, які ідеї справді є абсурдними, а які — якщо розібратися в ситуації й ретельно все обміркувати — цілком можна реалізувати. Спонукайте дітей під час різних видів діяльності не соромитися висловлювати найнеймовірніші фантазії та ідеї, які в них виникають. Підтримуйте в групі атмосферу вільну від страху зробити щось не так. Це допоможе дошкільникам не лише проявити свою креативність, а й отримати емоційне задоволення від спільної творчості та ще й власної сміливості.

Під час соціального проєкту залучайте дітей до роздумів про те, скільки всього дивовижного є довкола, скільки краси й дотепності в природному світі, скільки природа дає нам цікавих ідей. Обговоріть у спільному колі, які корисні речі та прилади людина винайшла й створила завдяки підказкам природи. Нехай діти пофантазують, чого ще ми в неї можемо навчитися.

Заохочуйте дітей проявляти креативність під час ігор, музикування, мовленнєвої й художньо-продуктивної діяльності. Допоможіть їм переконатися, що навіть проста гілочка з дерева може надихнути на творчість.

Творчий проєкт пропонуємо вибудувати на основі більш конкретної й вузької теми — наприклад, проживання фантастичної казкової історії Марини та Сергія Дяченків «Водометний дракончик». Можна організувати музично-літературний проєкт, оздобити його піснями, танцями, слуханням оригінальної музики. Узагалі тема драконів — благодатний ґрунт для розвитку творчого мислення. Адже тут є де розгулятися дитячій фантазії. Зосередьтеся на тому, щоб допомогти дітям усвідомити — можливість творити, а не діяти за шаблоном «працює на успіх» будь-якої справи.

  1. Визначте мету освітньої діяльності
  2. Оберіть стратегію
  3. Організуйте проєктну діяльність

Отже, «Мисли нестандартно!» — таким має бути девіз дошкільників, які лише вчаться креативити, і ваш — як педагога, що організовує освітній процес. Адже проявити себе сповна діти зможуть лише у відповідній атмосфері. І нехай творчість, якої сфери вона не стосувалася б, приносить вам і вашим вихованцям лише задоволення!